Najczęściej zadawane pytania

PROCES REKRUTACYJNY

W §4 pkt. 6 Regulaminu jest napisane, że w pierwszej edycji liczą się osiągnięcia "za lata 2017 i 2018". Czy chodzi tu o lata kalendarzowe (01.01.2017-31.12.2018), czy lata akademickie (01.10.2017-30.09.2019)?

Dotyczy lat kalendarzowych.

Czy istnieje ograniczenie czasowe, jeśli chodzi o aktualność publikacji załączanych do formularza rekrutacyjnego?

Do formularza rekrutacyjnego należy załączyć publikacje z dwóch ostatnich lat, tj. nie starsze, niż z dnia 1 stycznia 2017 r. i nie nowsze niż z 31 grudnia 2018.

Czy w przypadku, gdy doktorant nie posiada wszystkich publikacji w RUJ, możemy dopuścić inne zestawienia, np. ResearchGate czy Academia.edu albo Google Schoolar?

Tak. Doktorant musi jednak wskazać punkty ministerialne dla tej publikacji zgodnie z listą czasopism wyróżnionych MNiSW. RUJ robi to automatycznie.

Czy zamiast spisu publikacji z RUJ można dołączyć spis z biblioteki Collegium Medicum UJ?
Tak.

Czy znaczenie mają publikacje przyjęte do druku, czy wyłącznie opublikowane?

Ponieważ chodzi o lata 2017 i 2018 - wyłącznie opublikowane. Dopuszczalne jest przedstawienie tekstu po składzie (do korekty autorskiej), ale z informacją, że zostanie on opublkowany z datą roczną 2017 lub 2018.

W moim rozumieniu zgodnie z §3 pkt. 1 Regulaminu rekrutacji w Programie mogą uczestniczyć jedynie doktoranci, którzy otworzyli przewód w kwietniu 2019 (w obecnej edycji programu), co wykluczałoby wszystkich, którzy otworzyli przewód wcześniej. Czy jest to prawidłowa interpretacja tego paragrafu?

Chodzi o doktorantów, którzy otworzyli przewód doktorski DO 30 kwietnia, tak więc kandydaci z otwartymi wcześniej przewodami są mile widziani.

Czy doktorant, który zakończył 3 rok studiów i rozpoczyna 4 rok może wziąć udział w rekrutacji?

Może, o ile przez cały czas trwania Programu utrzyma status doktoranta. Wskazać należy, że w przypadku czteroletnich studiów doktoranckich doktorantowi przysługuje jedno przedłużenie o jeden rok studiów i jedno przedłużenie nadzwyczajne o kolejny rok studiów. Wskazać należy jasno, że doktorant, który utraci status doktoranta w dniu 30 września 2019 r. nie może być zrekrutowany.

Czy w Programie mogą uczestniczyć doktoranci będący na przedłużeniu studiów doktoranckich?

Mogą. Warunkiem jest bycie doktorantem i posiadanie otwartego przewodu przed 30. kwietnia 2019. W chwili, gdy traci się status doktoranta, umowa z automatu jest rozwiązywana, a jeśli nie zostanie przedłożona rozprawa doktorska, trzeba będzie zwrócić środki.

Czy, jeśli obronię doktorat z jednej dyscypliny i otworzę przewód z drugiej, będę mógł aplikować pomimo posiadania doktoratu?

Posiadanie doktoratu nie wyklucza kandydowania. Warunkiem jest bycie doktorantem UJ i posiadanie otwartego do 30 kwietnia 2019 przewodu doktorskiego.

Czy możliwe jest przeprowadzenie rozmowy rekrutacyjnej zdalnie, np. za pośrednictwem Skype?

Taka ewentualność jest możliwa. Ostateczna decyzja zostanie podjęta pod koniec sierpnia, gdy będzie znana lista osób dopuszczon ych do drugiego etapu. Na pewno jednak, nawet w przypadku jej zatwierdzenia, rozmowa na odległość bedzie się mogła odbyć tylko w dniach i godzinach na to przeznaczonych przez Komisję Rekrutacyjną. Takie sytuację są traktowane jako wyjątki, a nie reguła.

W jakim języku ma być przygotowana prezentacja doktoratu? W jakim języku będzie prowadzona rozmowa rekrutacyjna?

Etap II rekrutacji, tj. prezentacja doktoratu i rozmowa rekrutacyjna przeprowadzana będzie w języku angielskim.

W przypadku zrekrutowania, do kiedy uczestnik musi dostarczyć dokument potwierdzający otwarcie przewodu doktorskiego?

Najpóźniej do dnia podpisania umowy uczestnictwa w Programie.

 

STYPENDIUM

Czy dofinansowanie uzyskane w ramach JIPhDP (stypendium, dofinansowanie do stażu zagranicznego lub zagranicznej konferencji naukowej) można łączyć
z dofinansowaniem z innych źródeł?

Dofinansowania przyznanego w jakiejkolwiek formie w ramach Programu nie można łączyć
z innymi dofinansowaniami przyznanymi w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój (POWER). W przypadku dofinansowań przyznanych z innych źródeł łączenie jest dopuszczalne.

Co dzieje się ze stypendium, jeśli obrona doktoratu nastąpi po np. 12 miesiącach uczestniczenia w Programie? Czy stypendium obliczone na kolejnych 12 miesięcy wówczas przepada?

Niestety, tak.


Kiedy uczestnik Programu zobligowany jest zwrócić przyznane środki? Jakie są warunki zwrotu środków?

W przypadku niewywiązywania się w warunków uczestnictwa w Programie przewidzianych w zawartej umowie, np. brak uczestniczenia w zajęciach Przewidzianych Programem, brak złożenia lub akceptacji rocznego sprawozdania z uczestniczenia w Programie, brak wyjazdu na staż zagraniczny i zagraniczną konferencję naukową. Warunki zwrotu przyznanych środków precyzuje umowa uczestnictwa.

Czy środki przyznane w ramach Programu są opodatkowane?

Nie, są zwolnione z opodatkowania.

 

PROGRAM KSZTAŁCENIA

Czy przez cały czas trwania Programu jego uczestnik musi posiadać status doktoranta?
Tak. Utrata statusu doktoranta powoduje automatyczne wykluczenie z Programu.

Jeśli Uczestnik w trakcie trwania Programu obroni doktorat jasnym jest, że traci prawo do dalszego stypendium, niemniej czy do momentu, w którym utraci oficjalnie status doktoranta zobligowany będzie do uczestniczenia w zajęciach?

Doktorant musi ukończyć cykl kształcenia (wyrażony w ilości godzin i kursów). Aby uzyskać dyplom ukończenia - musi zaliczyć wszystkie wymagane kursy, odbyć staż i wyjechać na konferencję zagraniczną.

Dniem ukończenia studiów doktoranckich jest dzień nadania stopnia przez jednostkę. Do tego momentu Doktorant może pobierać stypendium.


Czy uczestnicy projektu ISD „S-T-Ś” (SET) mogą przepisać oceny z przedmiotów dublujących się w zakresie rzeczonego projektu i nowego Programu?


Powyższa kwestia została pozostawiona do rozstrzygnięcia prowadzącym dane zajęcia w ramach Programu.


Czy nieobecności na zajęciach przewidzianych Programem podczas wyjazdu zagranicznego będą miały wpływ na wywiązanie się z obowiązków przewidzianych Programem?

Nie. Prowadzący zostaną poinformowani o zaakceptowanym wniosku o dofinansowanie stażu zagranicznego lub zagranicznej konferencji naukowej. Nieobecności na zajęciach przewidzianych Programem w trakcie trwania stażu zagranicznego lub wyjazdu na zagraniczną konferencję naukową nie będą miały wpływu na zaliczenie zajęć przewidzianych Programem. NIemniej powinny być każdorazowo omówione z Prowadzącymi zajęcia, w celu ustalenia alternatywnych metod przyswajania wiedzy lub zaliczenia.

UWAGA! Dotyczy tylko wyjazdów na staż oraz konferencję w ramach funduszy pochodzących z Programu. W pozostałych przypadkach niezbędna jest zgoda Koordynatora Programu.